
Základní ovládání
Jak již bylo řečeno v odstavci výše, MATLAB spustíme příkazem matlab v příkazové řádce nebo poklikáním na odpovídající ikonu. Program se ukončuje příkazem exit nebo zavřením okna, v němž program běží.
Po spuštění programu prostředí dominuje Command window s příkazovou řádkou, do které jsou zadávány veškeré příkazy. Příkazy je možné zadávat, pokud je aktivní prompt >> na začátku řádku, příkazy spouštíme klávesou ENTER. Po spuštění příkazu se na následujících řádcích objevují výstupy.
>> 3 + 5 příkaz s výpisem výstupní hodnoty, výstup je dočasně uchován v proměnné ans. Při spuštění dalšího příkazu, jehož výstup není přiřazen do žádné proměnné, je hodnota proměnné ans přepsána aktuální hodnotou |
Přiřazení příkazu do proměnné se realizuje promocí =, obsah této proměnné může být kdykoliv zobrazen zadáním názvu proměnné do příkazové řádky. Při zadávání názvů proměnným bychom měli dodržovat určitá pravidla:
- názvy proměnných se mohou skládat z písmen (a-z, A-Z), číslic (0-9) a podtržítka, žádné jiné symboly nejsou povoleny,
- proměnné musí začínat písmenem,
- proměnné mohou mít až 31 znaků,
- rozlišují se malá a velká písmena (case sensitive),
- pro desetinnou čárku se používá desetinná tečka,
- měli bychom se vyvarovat používání názvů vestavěných funkcí a proměnných.
>> a = -2.3 přiřazení hodnoty do proměnné a a = -2.3 >> A MATLAB je case sensitive, proměnná A nebyla definována. Chybová hlášení jsou zvýrazňována červenou barvou. Současně je na výstupu nabídnuta možná alternativa (a), a to pouze v případě, kdy je definována proměnná podobného názvu Undefined function or variable 'A'. Did you mean: >> a |
Vložíme-li za příkaz středník (;), zamezíme vypisování výstupu na obrazovku. Na jeden řádek je možné zadávat i více příkazů, pak je oddělujeme čárkou nebo středníkem. Pokud chceme příkaz rozdělit na více řádků, můžeme použít tři tečky (...) jako pokračovací znaky.
>> a1 = 7; příkaz s potlačením výpisu výstupu 7
>> a2 = ... příkaz na více řádků |
Provedené příkazy nelze upravit přímo, úprava je možná jen editací v dalším příkazu. K listování v historii příkazů slouží klávesy a
. Klávesy
a
slouží k pohybu kurzoru v aktuální příkazové řádce. Při použití části příkazu následovaného klávesou
budou nabízeny především příkazy se shodným začátkem.
Pro přerušení výpočtu prováděného příkazu lze použít klávesovou zkratku CTRL+C, smazání příkazového řádku se provádí klávesou ESC.
Symbol % se používá jako komentář, veškerý text za tímto znakem není vyhodnocován.
>> % b = 15/4 komentář (zobrazuje se zeleně) >> a |