
Základní manipulace s maticemi
Pro zjištění rozměrů matice slouží příkaz size(). Tento příkaz má i volitelný druhý argument - v případě hodnoty 1 vrací počet řádků matice, v případě hodnoty 2 vrací počet sloupců matice. Příkaz size() lze použít i pro zjištění rozměrů vektoru, alternativním příkazem pro počet prvků (řádkového i sloupcového) vektoru je příkaz length(). Příkaz length() lze použít i pro matici, v tomto případě vrací její největší rozměr.
>> [r, sl] = size(A) výstup funkce size() lze uložit do 2-prvkového vektoru, první prvek udává počet řádků matice A, druhý počet sloupců
>> length(u) počet prvků vektoru ans =
3 |
Na jednotlivé prvky matice je možné se odkazovat pomocí kulatých závorek - tj. A(r,sl) je prvek matice A na r-tém řádku a v s-tém sloupci. Toto vyjádření lze použít i obecněji, kdy první parametr je vektor obsahující indexy vybraných řádků a druhý parametr je vektor sloupcových indexů.
>> A(2,3) prvek na 2. řádku a ve 3. sloupci matice A
4
>> A([1 3],[4 2]) = eye(2) do takto vybraných prvků je možno také při zachování správných rozměrů provádět přiřazení
|
Symbol : (dvojtečka) slouží pro výběr celého řádku/sloupce matice.
>> u1 = A(:, 3) výběr 3. sloupce matice A
>> u2 = A(2,:) výběr 2. řádku matice A
>> A(2,:) = [] smazání 2. řádku matice A
|
Poznámka. Přiřazení o = []; A(:,3) = o nefunguje, vrací chybové hlášení.
Matice stejných rozměrů lze sčítat a odčítat (operátory +, -), při přičtení konstanty k matici je konstanta přičtena ke každému prvku matice.
Matice vhodných rozměrů lze násobit (operátor ), při násobení matice konstantou je konstantou přenásoben každý prvek matice. Dělení je v MATLABu dvojího druhu - pravostranné a levostranné:
a /.
Všechny operátory jsou podrobněji popsány v kapitole Maticové operace.
Na matice lze rovněž aplikovat všechny běžné matematické funkce (sin(), sqrt(), ...), které jsou popsány v odstavci MATLAB jako kalkulátor. Tyto funkce jsou na matice aplikovány po složkách (člen po členu).