Topologie
Pořadí větvení a definici rekonstruovaných vztahů si budeme demonstrovat na obr. 3. Taxon A se oddělil od společného předka jako první a považujeme ho za nejstarší. Taxon B je pak sesterský ke skupině C a D. Dvojice C a D tvoří monofyletickou skupinu, která představuje nejmladší větvení.
Vztahy, které se na fylogenezi interpretují, jsou trojího typu:
- Monofýlie – všechny větve a jejich nejmladší společný předek patří do skupiny.
- Parafýlie – skupina obsahuje společného předka, ale neobsahuje všechny větve, které od společného předka vedou.
- Polyfýlie – skupina neobsahuje nejbližšího společného předka.
Plně rozlišený strom je takový, u kterého ze všech vnitřních uzlů vedou právě dvě dceřiny větve. Z toho pochází taky název binární strom a uzlu s dvěma dceřinými větvemi se říká bifurkace. Stromy, kde se nedá u všech uzlů určit pořadí větvení anebo toto není podpořené, jsou nerozlišené stromy, které obsahují polytomie neboli multifurkace.
Zobrazena fylogeneze může být zapsána v závorkovém formátu zvaném newick:
((B,(C,D)),A);
Newick formát závorkami ohraničuje skupiny taxonů a čárkami odděluje uzly. Na konci zápisu vždy musí být středník. Pokud strom obsahuje informace o délce větví a podpoře uzlů, tyto mají své vlastní místo v newick zápisu stromu. Délka větví se píše hned za název sekvence anebo uzavírací závorku a odděluje se dvojtečkou.
((B:1,(C:0.5,D:1):1.5):0.5,A:3);
Podpora uzlů se píše přímo za uzavírací závorku.
((B:1,(C:0.5,D:1)100:1.5)71:0.5,A:3)100;
Obr.3: Fylogenetický strom se interpretuje ve směru od kořene ke špičkám. Jenom tento směr představuje délku (fylogenetickou vzdálenost), jiné směry jsou čistě estetickou záležitostí.