Příklad 3: Párový dvouvýběrový t-test
Byl prováděn pokus s dietou u 18 diabetických krys, každá krysa byla vystavena dvěma dietám. Protože každá krysa absolvovala obě diety, jde o párové uspořádání, kdy hodnoty v obou pokusech jsou spojeny přes pokusné zvíře. Zjistěte, zda testovaná dieta způsobí změnu hmotnosti u krys.
1.Nulová hypotéza zní, že skutečný průměrný rozdíl mezi oběma dietami je 0, alternativní hypotéza zní, že to není 0.
2.Pro každou krysu je spočítán rozdíl mezi hmotnosti při obou dietách a měly by být ověřeny předpoklady pro one sample -test – tedy alespoň přibližně normální rozložení.
3.Je spočítána testová charakteristika, výpočet vlastně probíhá jako one-sample t-test, kde je zjišťována významnost průměru diferencí obou souborů jako rozdíl mezi touto hodnotou a nulou (nula je hodnota, kterou by průměrná diference měla nabývat, pokud platí nulová hypotéza). =-1,72 s 17 stupni volnosti, skutečná hodnota =0,102 a tedy na hladině =0,05 nemůžeme nulovou hypotézu zamítnou
4.Závěrem můžeme říci, že nulová hypotéza neexistence rozdílu mezi oběma dietami nebyla zamítnuta, což znamená, že testovaná dieta nemá významný vliv na snížení hmotnosti.
Řešení v softwaru Statistica I
Řešení v softwaru Statistica II
Řešení v softwaru Statistica III