
Binární vyhledávání
Vytvořte algoritmus pro binární vyhledávání prvku v poli hodnot. Existují dva způsoby řešení: iteračně (cyklem) a rekurzivně. Ukážeme si obě s tím, že základní program bude jeden - volání funkce Najdi mimo jiné s parametrem, který bude obsahovat hodnotu prvku, který hledáme. Vracet bude boolean hodnotu, tj. true, pokud prvek v poli je, a v opačném případě bude vracet false.
V obou případech předáváme do podprogramu čtyři parametry:
- p - pole
- s - počáteční (startovací) index
- k - poslední (koncový) index
- c - hledané číslo
Obě řešení jsou si velice podobná a rekurzivní zápis není o nic jednodušší než nerekurzivní. V rekurzivním máme funkci, které předáváme pole, počáteční a koncový index, mezi kterými hledáme. Tento rozsah postupně rozdělíme a dále rekurzivně testujeme pouze polovinu původního rozsahu, pokud již není číslo nalezené. Rekurze je ukončená ve chvíli, kdy číslo nalezneme nebo kdy již není možné dále rozsah dělit (počáteční a koncový index jsou shodné).
![]() |
Nerekurzivní (iterativní) řešení funguje stejně, jenom si musíme udržovat aktuální počátek a konec prohledávaného rozsahu. Procházíme hodnoty pole v cyklu s podmínkou na začátku, která kontroluje, jestli je ještě co testovat (jestli testovaný index není stejný jako počáteční a koncový - rozsah obsahuje už pouze jeden šuplíček). Na počátku si index inicializujeme na -1, takže při prvním průchodu je podmínka určitě splněná. Dále to funguje stejně - kontroluje index v polovině rozsahu a pokud to není námi hledané číslo, tak podle porovnání (větší / menší) zmenšíme rozsah o polovinu zleva nebo zprava.
![]() |