Slovník | Vyhledávání | Mapa webu
 
Základy informatiky pro biologyDatabázové systémy v biomedicíně Úvod do práce s databází Databázové produkty

Logo Matematická biologie

Databázové produkty

V dnešní době se můžeme setkat s celou řadou databázových systémů od mnoha výrobců. Škála je velmi široká od open source produktů až po velmi drahé komerční produkty. Pokud stojíme před problémem, který produkt zvolit, měli bychom kromě dostupných finančních prostředků definovat naše požadavky:

  • Operační systém, na kterém budeme databázový systém provozovat
  • Počet uživatelů, kteří budou k datům přistupovat
  • Objem zpracovávaných dat
  • Požadavky na výkon
  • Požadavky na dostupné funkce
  • Požadavky na dostupnost a bezpečnost dat
  • Požadavky na technickou podporu dodavatele

Nemusí vždy platit, že komerční produkty jsou kvalitnější než produkty zdarma, pro menší projekty jsou open-source produkty zcela dostačující, komerční produkty najdeme v oblasti kriticky důležitých systémů, kde jsou požadavky na vysoký výkon a vysokou dostupnost a spolehlivost.

Následující abecedně setříděný přehled produktů není zdaleka kompletní, nicméně obsahuje nejrozšířenější databázové produkty.

Cache - Nejrozšířenější objektová databáze, která umožňuje k datům přistupovat také pomocí SQL dotazů. Nabízí transakční zpracování, masivní škálovatelnost, real-time analýzy a webový přístup k databázi. Připravená pro Javu a .NET a certifikovaná na Red Hat a SUSE Enterprise Linux.

DB2 - komerční relační databáze firmy IBM pro aplikace s vysokými nároky na dostupnost a zabezpečení dat.

Firebird - původně známá jako databáze Interbase, která byla vyvíjená firmou Borland, následně uvolněn její zdrojový kód dále vyvíjena open source komunitou jako relační databáze Firebird. Volně dostupná kompaktní databáze instalovatelná na širokém spektru operačních systémů, s podporou transakčního zpracování, uložených procedur i triggerů. Ve srovnání s POSTGRESQL menší nabídka funkcí, výhodou je snadné zálohování a přenos databázového souboru (veškerá data jsou ukládána v jednom souboru).   

ObjectDB - Volně dostupná (pro osobní a nekomerční použití) objektová databáze pro Javu. Může pracovat jak v klient-server, tak v embedded režimu.

Objectivity/DB - Jedná se o distribuovanou (data mohou být transparentně replikována na různých serverech), objektovou databázi s nejširším výběrem API – pro C++, Javu, Python, Smalltalk a obecný ODBC. K dipozici je i 64bitová verze. Stáhnout lze 60denní trial, nebo plnou placenou.

ObjectStore - Objektová databáze, která může být použita v C++, nebo Javě. Nabízí robustní systém cachování, transakční zpracování, online zálohy a replikace, škálování nebo podporu clusterů. K dispozici je testovací embedded verze omezená na jeden proces, případně placená plná verze.

MS ACCESS - relační databázová aplikace firmy Microsoft určená pro jednouživatelské aplikace pro prostředí operačního systému Windows, součást kancelářského balíku MS Office.

MS SQL - komerční relační databáze firmy Microsoft určená pro platformu MS Windows a související Microsft technologie (.NET).

MySQL - open source relační databáze, kterou nedávno převzala firma ORACLE. Je velmi rozšířená jako databáze pro webové aplikace. Dokáže zpracovávat velké objemy dat, méně vhodná je pro aplikace vyžadující efektivní transakční zpracování.

ORACLE - komerční relační databáze s podporou objektově relační technologie. Patří ke špičce v oblasti databázových systémů se širou škálou specificky zaměřených modulů (analýza textu, datové sklady, geografická data a další). Databáze je certifikovaná pro systémy MS Windows i vybrané distribuce UNIX a LINUX.  Zdarma je dostupná okleštěná a limitovaná verze ORACLE Express.  

POSTGRESQL - open source alternativa k databázi ORACLE, volně dostupná pro širokou šálu operačních systémů. Nabízí řadu SQL funkcí, vlastní procedurální jazyk PgSQL pro vytváření uživatelských procedur a triggerů.

 
vytvořil Institut biostatistiky a analýz Lékařské fakulty Masarykovy univerzity