Problémy k řešení
- Logistický model poskytnul odhad poměru šancí (odds ratio) 6 pro danou nemoc pro osoby s rizikovým faktorem ve srovnání s běžnou populací. Jaká je pravděpodobnost výskytu onemocnění mezi osobami s rizikovým faktorem, víme-li, že v běžné populaci touto chorobu trpí každý pátý jedinec?
[60%]
- Vyzkoušejte si samostatně řešený praktický příklad z kapitoly Řešený praktický příklad: Rizikové faktory srdeční choroby Jaký může být problém se zjištěným poměrem šancí pro spojitou proměnnou tobacco?
[není zaručeno, že nárůst šance (rizika) ischemické choroby srdeční roste lineárně, ověřte předpoklad pomocí analýzy reziduí, vyzkoušejte funkci scatter.smooth()]
- Převeďte proměnnou tobacco na kategoriální (kuřák/nekuřák). Jaký je poměr šancí (na výskyt ischemické choroby srdeční) pro kuřáky ve srovnání s nekuřáky?
[poměr šancí je 4,2]
- V minulé výukové jednotce jsme hovořili o zavádějících faktorech. Potenciální zavádějícím faktorem by v naší úloze mohl být například věk. Přidejte tedy věk mezi vysvětlující proměnné a odhadněte znovu poměr šancí (nyní adjustovaný na věk) pro kuřáky ve srovnání s nekuřáky.
[poměr šancí je 2,5, věk je v modelu významným prediktorem výsledku]
- Sestavte vztah, který by predikoval pravděpodobnost výskytu ischemické choroby srdeční dle věku a kategorie spotřeby tabáku (kuřák/nekuřák)
[ expit(-4,032 + 0,059·věk + 0,917(pokud je subjekt kuřák) )]