Slovník | Vyhledávání | Mapa webu
 
Základy informatiky pro biologyAnalýza dat v R Rozšířené základy R Nevýhody R

Logo Matematická biologie

Nevýhody R

O výhodách používaní R jsme již psali v úvodním proslovu k tomuto výukovému textu, abychom Vás motivovali k jeho používání.  Každé pro má však svoje proti, a pokud chcete analýzu dat v R ovládat na opravdu expertní úrovni, jednoznačně musíte znát nevýhody R, abyste se s nimi uměli pracovat.

Definujme si nevýhody z pohledu výhod:

  • Výhoda: Program je zdarma -> nevýhoda: R nemá profesionální komerční podporu, která by odpovídala za případné chyby v kódech. Ale na druhou stranu má obrovskou podporu online přímo od autorů balíků, protože je široce používaný. R navíc udržuje a update zajišťuje stálý tým 15 odborníků R-core.
  • Nevýhoda: Jazykový překladač může být velice pomalý -> nicméně, výhoda: je zde možnost propojení s jinými programovacími jazyky jako např. C++
  • Nevýhoda: Práce s velkými datovými soubory je limitovaná RAM - s tím se bohužel nedá nic dělat, proto v případě zpracování opravdu velkých datových souborů používejte lepší počítač nebo funkce naprogramované v jazyku C++, Perl nebo Python (implementované ovšem v R).

Relativní nevýhoda může být fakt, že R pracuje v řádkovém rozhraní. Pro Ty z Vás, kteří jsou zvyklí na "klikací" prostředí to může vypadat obtížně, nicméně je to opravdu jenom otázka zvyku a v podstatě je to také největší výhoda R, protože řádkové rozhraní umožňuje větší flexibilitu. Navíc R je možné propojit s různými programy pro nadstavby "user-friendly" uživatelského rozhraní, jako Java nebo TclTk.

Velice úspešný projekt, který umožňuje celkovou správu (nahlížení, tvoření, otevírání, ukládání) skriptů, funkcí, balíků,  datových souborů a grafů je R Studio. Doporučujeme ho nainstalovat.

 
vytvořil Institut biostatistiky a analýz Lékařské fakulty Masarykovy univerzity