Slovník | Vyhledávání | Mapa webu
 
Analýza a modelování dynamických biologických datÚvod do matematického modelování Využití Maple v matematickém modelování Operace se zápisníky (dokumenty) Maple

Logo Matematická biologie

Operace se zápisníky (dokumenty) Maple

Již víme, jak spustit Maple a jak zvolit výpočetní režim v zápisníku, který chceme používat. Otevřít již vytvořený zápisník můžeme z HLAVNÍHO MENU (File > Open ...) nebo jeho spuštěním rovnou z operačního systému (případně nějakého souborového manažeru).

Když chceme vytvořený Maplovský program uložit, zvolíme položku File > Save (resp. File > Save As) v HLAVNÍM MENU. Programy prostředí standardního zápisníku (Standard Worksheet) mají příponu .mw, programy prostředí klasického zápisníku (Classic Worksheet) mají příponu .mws. Klasickými zápisníky se nebudeme pro jednoduchost zabývat. Maple umožňuje otevřít oba typy souborů.

Maple poskytuje také možnost exportovat Maplovský program (zápisník) jako soubor s formátem jiného typu. Podporovány jsou typy: HTML (.html,.htm), PDF (.pdf) , LaTeX (.tex), Maple Input (.mpl), Maplet (.maplet), Maple Text (.txt), Plain Text (.txt), Maple T.A. (.zip) a Rich Text Format (.rtf). Pro export programu vybereme v HLAVNÍM MENU (File > Export As …) z vyskakovacího okna knihovnu, kam chceme zápisník uložit a příslušný formát.

Maplovský zápisník lze uložit také do prostředí MapleCloud na serveru v Maplesoftu (Googlu), když zvolíme v HLAVNÍM MENU (File > Save to Cloud). K tomu je však třeba, aby se uživatel nejprve stal členem komunity uživatelů produktů Maplesoftu a zaregistroval se na webovské adrese (www.maplesoft.com/Members/sign_up_form.aspx) a tím získal úplný přístup k sdílení dokumentů Maple, zápisníků Maple a aplikací s ostatními uživateli na Internetu i v případě, že nemají Maple.

 
vytvořil Institut biostatistiky a analýz Lékařské fakulty Masarykovy univerzity